O EΦΕΤ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΔΙ
![](https://www.eumedline.eu/image/200/200/files/images/eleiolado398.jpg)
Σκοπός της συνάντησης ήταν η αποστολή σχολίων σχετικά με τους προτεινόμενους όρους χρήσης του ισχυρισμού υγείας για αντιοξειδωτική δράση πολυφαινολών σε ελαιόλαδα και προϊόντα ελιάς . Τα σχόλια που θα αποσταλούν στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή συντάχθηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε οι όροι χρήσης να επιτρέπουν τη διατύπωση του ισχυρισμού σε ελληνικά ελαιόλαδα και προϊόντα ελιάς.
Ο Πρόεδρος του ΕΦΕΤ Γιάννης Μίχας δηλώνει : « Θα καταβάλλουμε όσες προσπάθειες χρειάζονται προκειμένου να στηρίξουμε το ελληνικό λάδι και τα προϊόντα ελιάς. »