ΑΜΕΣΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΪΚΟΥΡΑ ΖΗΤΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ
Αποτέλεσμα όλων αυτών;
1. έχουν εκπέσει οι σχετικές εγγυήσεις και έχουν στραφεί εναντίον των εταιρειών τα τραπεζικά ιδρύματα που έχουν τα ομόλογα, απαιτώντας να καλυφθούν ακόμη και με εμπράγματες εγγυήσεις (ακίνητα κλπ)
2. η πλειονότητα των μελών του ΠΑΣΥΠΙΕ είτε βρίσκονται σε πλήρη οικονομική ασφυξία και αδυναμία λειτουργίας υποβάλλοντας σωρηδόν αιτήσεις για υπαγωγή σε πτωχευτικές διαδικασίες, είτε έχουν προχωρήσει σε μαζικές απολύσεις ώστε να περιορίσουν τα τρέχοντα λειτουργικά τους έξοδα.
Το ΔΣ του ΠΑΣΥΠΙΕ τονίζει στην επιστολή, «Είναι γνωστό, αν και πολλές φορές βολεύει την πολιτική ηγεσία της χώρας να το ξεχνάει, ότι οι εταιρείες μας στήριξαν και στηρίζουν τόσο το εθνικό σύστημα υγείας όσο και τα δημόσια οικονομικά. Προσφέρουμε τιμές ιδιαίτερα ανταγωνιστικές σε ευρωπαϊκό επίπεδο, τώρα πια και καθορισμένες από το Παρατηρητήριο Τιμών, απασχολούμε χιλιάδες εργαζόμενους έναντι των οποίων έχουμε πάγιες μηνιαίες υποχρεώσεις, ικανοποιούμε εμπροθέσμως τις υποχρεώσεις μας απέναντι στις φορολογικές αρχές και τους ασφαλιστικούς οργανισμούς, δεδομένου ότι αδυνατούμε να λειτουργήσουμε χωρίς να είμαστε ασφαλιστικά και φορολογικά ενήμεροι, εξοφλούμε προκαταβολικά τους προμηθευτές μας, ενώ από την άλλη ο αντισυμβαλλόμενος μας δηλ. το Ελληνικό Δημόσιο, αποφασίζει μονομερώς να μας καταβάλει τα οφειλόμενα με καθυστέρηση 4 ετών άτοκα και με «κούρεμα» της τάξεως του 78%. Αντιλαμβάνεστε ότι η κατάσταση αυτή δεν μπορεί να συνεχιστεί χωρίς την κατάρρευση και των τελευταίων από εμάς. Αν μέχρι την επόμενη εβδομάδα δεν μας καλέσετε, εκπρόσωποι του Συλλόγου μας θα σας επισκεφθούν στο Υπουργείο σας προκειμένου να σας θέσουν και δια ζώσης τα ζητήματα αυτά.»
Σχετικά με τον Πανελλήνιο Σύλλογο Προμηθευτών Ιατρικών Ειδών (ΠΑΣΥΠΙΕ):
O ΠΑ.ΣΥ.Π.Ι.Ε. έχει μέλη του μικρές εταιρίες, οι οποίες εμπορεύονται και διακινούν, ως επί το πλείστον, αναλώσιμο υγειονομικό και επιδεσμικό υλικό (δηλαδή σύριγγες μιας χρήσης, γάζες, γάντια, κλπ). Η επιχειρηματική δραστηριότητα των μελών του απευθύνεται, σε μεγάλο μέρος, στα δημόσια νοσοκομεία όλης της χώρας.